Categorie: Vulnerabilitățile noastre

  • “Dragoste nebună – Ghid de evitare a personalităților ciudate” – Dr. W. Brad Johnson, Dr. Kelly Murray, Editura Curtea Veche

    “Dragoste nebună – Ghid de evitare a personalităților ciudate” – Dr. W. Brad Johnson, Dr. Kelly Murray, Editura Curtea Veche

    “Este tot timpul atent să nu fie păcălit de ceilalți”, “Nu are încredere orice aș face.”, “Dacă îi spun că m-a întristat un coportament de-al lui, se înfurie peste măsură și nu mai vorbește cu mine câteva zile.”, “Are nevoie permanentă să o laud, să fie în centrul atenției”, “Promite multe lucruri, rareori se ține de cuvânt.”, “A îndepărtat toți prietenii, nimeni nu este demn de atenția lui.”, “Adesea nu mă simt în siguranță lângă el, furia lui poate fi devastatoare.”

    Ce pot face într-o relație de prietenie, de cuplu sau de muncă când oricât de înțelept aș fi, oricât de bine mi-aș cunoaște limitele și nevoile, celălalt, partenerul, este imprevizibil, sau extrem de centrat pe sine, negativist, agresiv sau impulsiv și eu nu pot găsi nici o cale să o scot cu bine la capăt? Este important să ma cunosc pe mine, și să învăț despre temperamentul și vulnerabilitățile mele, și cum acestea îmi influenteaza viața. În egală măsură, însă, este necesar să cunosc și persoanele importante din viața mea. Când relația este împovărătoare mă ajută să înțeleg ce anume m-a dus acolo și ce mă ține legat. O carte utilă celor care nu pot da sens relațiilor cu probleme din viața lor, pe care o recomand cu încredere pacienților mei este “Dragoste nebună Ghid de evitare a personalităților ciudate” – de dr. W. Brad Johnson, dr. Kelly Murray, publicată la Editura Curtea Veche.

    Cei doi autori descriu fiecare tipologie a tulburărilor de personalitate – partenerul detașat, cel negativisit, cel neîncrezător și suspicios, partenerul teatral, cel impulsiv sau cel periculos, cel centrat pe sine, cel sufocant, cel rigid sau cel melancolic. Capitolele sunt extrem de structurate – pornind de la caracteristicile fiecărei tipologii, care sunt rădăcinile din trecut pentru formarea fiecărui tipar, de ce mă asociez cu un anumit tip de partener, ce poate face în fiecare din aceste contexte.

    Și chiar dacă deslușiti tipologia partenerului dvs., atunci când relația este intensă și dureroasă, așa cum și autorii recomandă “nu în ultimul rând fii atent/ă la propriul tipar relațional și cere ajutorul unui psiholog dacă este nevoie. Nu este o simplă coincidență că ești atras/ă mereu de același tip de personalitate. Ia în calcul și posibilitatea că există ceva anume carec te atrage la tipologia respectivă, încearcă să te gândești care este acel lucru și mai ales întreabă-te de ce se întâmplă asta.”

    Lectură utilă și relații bogate vă doresc!

  • Durerea abandonului

    Durerea abandonului

    Ești singur, pierdut, abandonat. Dacă ai avea curaj să închizi ochii, să te lași dus, ai simți că aluneci într-o negură fără sfârșit. Rece. Neprietenoasă. Ai fost uitat. De cine exact nici tu nu mai știi; de fiecare pe rând, dar mai ales de tine. Simți acut doar nevoia de căldură, și de iubire, de cineva să îți fie alături. Întinzi mâna pentru că uneori iubirea îți pare aproape. Cu mâna întinsă, cu inima ghem, printre degete din nou, îți trece doar fum. Nu este nimeni, ți s-a părut. Iubirea cum o așteptai, a dispărut. Era iarăși o iluzie. Nu o poți prinde orice ai face. Și te străduiești, cum numai tu știi mai bine.

    Când chiar vine spre tine, nici nu o recunoști, nu înțelegi ce vrea, nu te poți lăsa atins. Nici de grijă, nici de iubire, nici de atenție. Îți pare că nu e suficientă, că nu e reală, pentru că tu știi că oricum nu poate să dureze.

    Durerea este nevăzută și sfâșietoare. Cei apropiați ți-ar spune că fără rost. Te înfurii, și ceri, și plângi, și ceri și aștepți și te înfurii din nou. Pe tine si pe ceilalți.Ți se pare că strigi în gol, de ce nu te vede, de ce nu te aude, ce este atât de greu de înțeles?! Și furia ta este dureroasă si ea. Câteodată mută, împietrită, dar alteori ca un vulcan ce erupe și dărâmă și usucă totul pe unde lava lui trece. Realitatea tremură în jurul tău, îți este greu să o așezi ordonat. Încerci să îi dai sens, te duci spre ea, ceva te oprește, te întorci spre tine, iar în tine îți pare că nu mai găsești nimic. Chiar ceri atât de mult, te gândești? Vrei să te lase cineva să iubești si să fii, la schimb, și tu iubit.

    Durerea abandonului este atât de adâncă, și cu siguranță este cu tine cam de când te știi. Alergi după relații, ai da orice să știi că cineva îți va fi mereu alături. Și chiar si atunci când îți este, la cel mai mic indiciu că relația ar putea să dispară, panica este cea care hotărăște pentru tine. “De ce nu m-ai sunat?”, “De ce nu ai venit?”, “De ce nu îmi spui că mă iubești?” “de ce, de ce?” “Te rog, nu mă părăsi.”, “Lasa-mă să te iubesc, ne va fi bine ai să vezi. Doar lasă-mă să te iubesc.” Și după panica, vine furia și îndreptățirea “Nu cer prea mult,  vreau doar să fii atent la mine, la mine și doar la mine.” Și apoi tristețea, infinita, dureroasa tristețe “Nu are rost, pentru ce oare mă zbat, orice aș face știu că nu are rost.”

    Cum am ajuns aici? De ce am nevoie ca cineva să îmi dea atât de mult încât pare că îl voi înghiți? De ce nu pot să cred, orice ar fi, că relațiile vor rezista?

    Drumul în trecut a fost lung și cu siguranță greu. Poate la nașterea ta, existau multe conflicte între părinții tăi și le-a fost greu să te iubească necondiționat și să te îngrijească cum aveai nevoie. Erau prea prinși de ei și ale lor. Poate au ales să te ducă de acasă și sa te lase în grija bunicilor, ei înșiși împovărați de vârstă și de probleme. Poate părinții tăi s-au despărțit sau poate unul dintre ei a murit, și vouă, restului familiei v-a fost greu să vă întoarceti pe un făgăs firesc de viața. Relația s-a rupt cu cei ce ar fi trebuit să te iubească necondiționat, într-un moment în care iubirea lor ți-ar fi umplut cu adevărat rezorvorul, fără ca ruptura să fie reparată. Și pentru că fără iubirea lor cu adevărat nu putem trăi, ai învățat să te adaptezi, să tragi iubirea, să simți firimituri din ea.

    Și ai învățat fie să dai prea mult, fie să ceri prea insistent, fie să taci rușinat pentru nevoia ta mare.  Și ai încercat să ascunzi adânc și panica, și furia, și tristețea. Să pară că ești întreg. Pentru că, de fapt, nu înțelegi de unde vine toată neliniștea, și nesiguranța, și nevoia ta de a te agăța, dar și frica de a simți că relațiile pot fi și bune.

    Și acum, adult, trecut prin relații grele, cu răni parcă din ce în ce mai profunde, te întrebi, și eu ce pot face? Cum pot trăi cu toată durerea asta? Există vreun liman unde să îmi trag sufletul?

    Ai în primul rând nevoie să vezi și să îți înțelegi rana de abandon. Cu compasiune pentru tine și pentru durerea ta. Să o vezi si să o accepți ca făcând parte din tine, pentru că numai astfel o poți vindeca. Durerea și nevoia de a fi iubită, frica de singurătate, furia de a fi din nou părăsită, au toate o poveste să îți spună. Ascult-o. Dă-i glas. Pe lângă vocea ta tristă și copleșită din trecut, caută să îți găsești vocea de astăzi, de adult care decide că poate și își dorește să aibă grijă de sine. Sunt eu aici pentru mine și încerc să nu îmi fie frică de ceea ce simt. Voi alege poate din nou relații în care voi fi abandonat si voi abandona, dar încerc să rămân prezent și să înțeleg ceea ce trăiesc. Contruiește-ți un grup pe care te poți sprijini. Terapia și relația terapeutică pot fi esențiale în vindecarea rănii de abandon. Terapeutul înțelept, care să privească fără frica durerea pierderii tale, care să îți rămână neclinitit alături te va ajuta să îți reașezi fundația vieții tale emoționale și să te reconstruiești. Yoga, exercițiile de meditație, momentele tale intime de bucurie când stai cu tine, prietena cea mai bună, câțiva oamnei autentic apropiați pot fi lumina blândă care să te călăuzeazscă când singurătatea devine din nou răul amenințător. Abandonul odată trăit, va fi mereu parte din tine. Învață când și ce anume te aruncă din nou în anii și emoțiile copilăriei sau adolescenței. Cât din durerea mea de astăzi este din prezent și ce anume vine din trecut? Ce ar putea adultul de astăzi, trecut prin atât de multe, înțelept și cald, să îi spună copilului speriat și copleșit, rănit și singur, care încerca să își găsească sensul și drumul? Când îți vei găsi vocea de acum, fără să te critici și fără să te judeci, vei ști că rana ta de abandon este pe cale să se cicatrizeze. Vor fi momente când va fi din nou dureroasă, dar durererea ei va fi suportabilă și rolul ei va fi să îți amintească de drumul greu și intens, de cât de grozavă ești si cum compasiunea ta, bunătatea ta și înțelepciunea ta ti-au adus liniște în viață.

  • De ce îmi aleg un partener narcisist

    De ce îmi aleg un partener narcisist

    “Am încercat să îi fiu alături cât de bine am putut, dar nicicând nu a fost îndeajuns. Când am avut însă eu nevoie de susținere, a dispărut, s-a simțit copleșită.”

    “Nicicând nu sunt mai fericită ca atunci când se întoarce la mine. Știu că în final, după  toate aventurile tot pe mine mă iubește.”

    “Ne-am înțeles de la început să avem numai o relație sexuală, fără nici un fel de alte implicații, eu sunt de vină că m-am îndrăgostit. Îl înțeleg că îl irită pretențiile mele, dar am nevoie de mai mult și nu știu ce să fac.”

    “M-am transformat în bărbatul pe care atât de mult și l-a dorit, este mândră de mine când suntem în public, acasă însă pare că suntem doi străini.”

    O relație alături de un partener narcisist este o provocare continuă – îl înțelegi, ai grijă de ceea ce are nevoie, încerci să anticipezi și să îi faci pe plac, ești de vină pentru că nu ești suficient de atent, de prezent, de bun sau de grijuliu, îl faci de râs sau dimpotrivă îl eclipsezi. Întreaga voastră poveste este despre el – și cel mai important despre nevoile lui, nicicând satisfăcute, dar și despre cât este de bun și de grijuliu, atent și loial, sau dimpotrivă de vulnerabil sau rănit, cât este de grozav, cât de mult îl rănesc alții, cât de multă atenție are nevoie de la tine. De toată, de fapt, și încă în plus peste ceea ce ai tu de dat. Simți câteodată că îți trage preșul de sub picioare, sau că realitatea nu mai îți este clară. Legat cu totul de el, de ceea ce are nevoie, dar și de ceea ce trebuie să arate în exterior, nu mai știi cine ești și ce vrei. Șarmant la începutul relației, ești tot ce are nevoie, nimeni nu e la fel ca tine. Și te-a prins. El, cel mai cel, ti-a acordat ție atenție. Și apoi, povestea se complică. Deși devine dureroasă, găsești nenumărate motive să rămâi. Știi că de fapt, după toate mizeriile pe care le face, este un tip sensibil, doar ți-a trimis flori și îți spune cât de specială ești pentru el. Relația cu tine este tot ceea ce contează în viața lui. Da, te-a înselat, sau da a urlat dezlănțuit la tine, dar pentru că l-ai supărat. Dacă ai putea să te schimbi, să fii mai blândă, sau mai atentă, sau oricum, dar altfel sau cel mai bine să nu îi mai ceri atât de multe, ar fi liniște.

    Și totuși, cu toată durerea pe care o trăiesc, de ce rămân într-o relație cu o persoană narcisistă? 

    Răspunsul este în trecutul nostru, în nevoile noastre neîmplinite în relațiile din copilărie și adolescență.

    Dacă ai crescut alături de părinți reci și indisponibili emoțional, ai nevoie să fii iubit, să primești grijă, atenție, cuvinte bune, apreciere și astfel să îți umpli golul pe care părinții l-au lăsat. Iar charisma narcisistului, abilitatea lui de a atrage, de a se face plăcut sunt o potrivire perfectă cu rana ta de deprivare emoțională. Vei avea momente alături de el când te vei simți unic și special așa cum ai fi avut nevoie să te simți în relația cu părinții tăi, și chiar și atunci când partenerul tău narcisist te va răni, vei tânji după aceste momente și vei spera că se vor întoarce. Îi vei scuza derapajele pentru firimiturile emoționale pe care le primești de la el sau de la ea.

    Abuzul trăit în copilărie, și mai cu seamă abuzul emoțional, este o vulnerabilitate care te împinge spre relații cu parteneri narcisiști. Este ca și cum trecutul s-a întors în prezent – nu ești bun de nimic, meriți să fii pedepsit, nevoile tale sunt un moft, cum îndrăznești să le exprimi. Chiar și dacă încerci să te opui, până la urmă cedezi: “iartă-mă, într-adevăr numai eu sunt de vină. Ar fi trebuit să fiu mai atent la tine.” Ești vigilent, și încerci să nu îl superi. Doar așa nu te va pedepsi. Speri, cu fiecare ceartă, cu fiecare moment tensionat că vei fi și tu important, că de data asta vei reuși să te faci auzit, respectat, că vei repara ceva ce, din păcate, nu poate fi reparat.

    Dacă ai trăit în trecut critica, ai simțit că nu ai fost nicicând suficient de valoros, te simți defect, îți este rușine cu tine, aproape că nu știi cine ar putea să te iubească, iubirea și atenția narcisitului vor fi uimitoare și în același timp pretențiile lui extrem de justificate. Cum ai putea oare să îi dai drumul? Ce să te motiveze să închei relația?

    Narcisitul are nevoie să se simtă valoros, iar partenerul sau partenera lui sunt oglinda cea mai la îndemână: “Ești cea mai grozavă, nimeni nu este mai bună ca tine”, îi spui și crezi asta. Idealizarea lui te ține agățat în relație, ești una cu iubitul sau iubita ta, te simți împreună cu el, întreagă. Ce ai fi tu fără sclipirea sau exceptionalismul partenerului narcisist?

    Tiparul de auto-sacrificiu învățat și poate modealat din relația dintre părinții tăi își găsește sensul și împlinirea alături de o persoană narcisită. Pentru că nimeni nu are nevoie de mai multă grijă și atenție ca ea.

    Ce pot face pentru a mă regăsi? 

    În primul rând am nevoie să știu și să învăț despre mine, să îmi înțeleg trecutul și cum rănile nerezolvate de atunci mă împing astăzi spre relații disfuncționale. Când durerea, confuzia, emoțiile sunt mult prea intense căutați să descoperiți și să reparați rănile trecutului însoțiți de un terapeut.

    Am nevoie să mă împrietenesc cu mine, să învăț despre nevoile mele, despre limitele mele, să mă accept cu compasiune, cu bune și rele. Să învăț să dau, dar și să cer. Să investesc în relațiile în care mă simt cu adevărat văzută, să îmi clarific valorile și să îmi trăiesc viața în acord cu ceea ce sunt eu, nu cu ceea așteaptă ceilalți. Și, da, uneori, relațiile cu parteneri narcisiști trebuie încheiate, pentru a-mi oferi mie cadoul vindecării și al unei vieți frumoase și cu sens.

  • „Lecții pentru o relație trainică” – Michael Gurian

    Coperta-Gurian

    Cartea de săptămâna aceasta este nou apăruta traducere a lui Michael Gurian de la Editura ASCR “Lecții pentru o relație trainică”. Gurian, cunoscut pentru cărțile și conferințele sale în ceea ce privește diferențele de gen, descrie relația sănătoasă de cuplu ca fiind aceea în care există un echilibru între apropiere și distanțare. Suntem împreună, dar existăm și separat.

    Odată ce iubim devenim „prea apropiați, prea depedenți, prea îndrăgostiți” și în același timp “suntem prea distanți, ne simțim respinși sau abandonați”. Fuziunea și abandonul sunt cele două fețe ale relației ce provoacă suferință și conflict. Am nevoie de tine, simt că nu îmi ești alături așa cum mi-ar trebui, nevoia mea pe tine te sperie, te simți copleșit și anihilat. Unul se teme de abandon, iar celălalt de fuziune. Gurian descrie cu exemple nenumărate modelul de fuzionalitate dintr-o relație: modul în care proiectăm o imagine a partenerului și ne raportăm la ea, imagine ce are mai degrabă legătura cu relaitatea noastră emoțională, trecutul și vulnerabilitățile noastre, și mai putin cu persoana acestuia, cum controlăm, cum așteptăm ca partenerul să ghicească ce suntem și ce avem nevoie. Cartea oferă chestionare valoroase pentru a desluși tiparele pe care le perpetuează fiecare dintre parteneri:  despre conflict, despre ciclul fuziune-abandon, creierul masculin-feminin, lupta pentru putere.

    Gurian abordează  cu curaj și probleme delicate cum sunt mitul iubirii romantice, divorțul și când este momentul pentru semnarea actelor de despărțire și nu în ultimul rând cum tratăm infidelitatea, teme pe care însă vă las să le descoperiți :).

    “Lecții pentru o relație trainică” este o carte pragmatică și valoroasă pentru cupluri și pentru cei ce își doresc să înțeleagă ce le pricinuiește durere în relație și cum pot găsi drumul spre o viață fericită.

    Lectură plăcută folositoare să aveți!

  • Depresia la adolescenți

    Depresia la adolescenți

    Adulti sau adolescenti traversam perioade stresante, ne simtim tristi, nu ne mai gasim rostul, ne este greu sa ducem la bun sfarsit ceea ce înainte parea floare la ureche.
    Aceste stari pot sa apara ca urmare a unor contexte de viata mai problematice – examene, perioade mai tensionate in cuplu sau la munca, incheierea unei relatii, pierderea cuiva apropiat, oboseala accentuata. Dispozitia proasta este bine justificata de factorii din jurul nostru.
    Odata ce elementul stresor dispare sau situatia se amelioreaza, lucrurile se intorc la fagasul initial, ne regasim puterea de a duce treaba la bun sfarsit, suntem din nou dispusi sa ne facem planuri, ne bucuram de zilele ce ne-au fost date.

    Cand sunt insa ingrijoratoare simptomele depresive pentru adolescenti? Se pot transforma ele in depresie clinica?

    Dificultatile de viata ale adolescentilor sunt diferite de cele ale adultilor. Sunt in plina perioada de formare a unui sine articulat si autonom, se construiesc experimentand, raportandu-se la cei din jur. Sunt deschisi la feedback, au nevoie de el, il asteapta pentru a se defini.

    Carcasa protectoare de detasare emotionala pe care multi adulti o au la ei este inca in constructie. Cercetarile din SUA si Australia arata ca unu din cinci adolescenti are risc semnificativ de dezvoltare de tulburari mintale severe.
    Friedman si colegii, intr-un studiu din 1983, au ajuns la concluzia ca simptomatologia depresiva la adolescenti se apropie de cea a adultilor, respectiv dificultati in concentrare, stare melancolica, dispozitii schimbatoare, furie si iritare, distantare fata de grupul de prieteni, schimbarea tiparelor alimentare, ideatie suicidara. Adolescentii, spre deosebire de adulti, nu se auto-compatimesc insa la fel de intens.
    Depresia este diagnosticata ca atare atunci cand simptomele persista mai mult de doua saptamani. Ce spun insa studiile, care aunt factorii care ii predispun spre depresie pe adolescenti? Kendler si colegii au descoperit ca predictorii cei mai stabili pentru depresie sunt: evenimente de viata negative, factori genetici, un episod depresiv anterior, si temperamentul, respectiv gradul de neuroticism.

    In ceea ce priveste depresia ca urmare a evenimentelor de viata negative, este evident ca nu toti cei care trec prin perioade grele de viata dezvolta depresie, dar statistica ne arata ca toti cei care au diagnostic de depresie au trecut printr-un eveniment cu stres major sau printr-o perioada tensionata. Intre 20-50% dintre adolescentii care trec prin evenimente de viata critice pot sa dezvolte depresie.

    Ereditatea este un alt factor de risc pentru depresie. Un parinte cu un episod depresiv major reprezinta pentru un adolescent un predictor pentru o eventuala tulburare depresiva.

    Studiile arata ca depresia este influentata si de trasaturile de personalitate ale adolescentului, trasaturi care in mare parte sunt ereditare.

    Factor de risc pentru depresie il reprezinta neuroticismul, caracterizat de lipsa stabilitatii emotionale, un control scazut al impulusurilor, de tendinta de a simti emotii negative cu usurinta, ca de exemplu furie, neliniste, tristete. Acestea sunt pozitiv corelate cu tendinta adolescentului de a percepe si de a experimenta lumea inconjuratoare ca fiind amenintatoare. Aceste trasaturi de personalitate, influentate si de biologia fiecaruia sunt stabile in timp.

    Vulnerabilitatea biologica la depresie este un alt subiect de interes pentru studiile de specialitate. Raspunsul biologic disfunctional la situatii stresante reprezinta conform ultimelor cercetari, factori de risc pentru tulburarea depresiva.

    Adolescentii sunt mai flexibili si mai deschisi decat adultii. Sunt adesea mai rezilienti. Cei ce trec prin depresie însoțiți si isi gasesc vindecarea, sunt mai intelepti, mai maturi decat cei de o seama cu ei. Sunt mai empatici, au mai multa compasiune. Au insa nevoie de la noi, adultii din viata lor, sa le ramanem alaturi, sa vedem cand si cum au nevoie de ajutor, pentru ca depresia netratata poate avea consecinte dintre cele mai nefericite.

    *articol scris pentru ziare.com

     

  • „Părinți liniștiți, frați fericiți” – Laura Markham

    Parinti-linistiti-FRATI-FERICITI-1024x1024La seminariile pe care le organizez și în consultațiile din cabinet, părinții de frați sau surori au o listă întreagă de întrebări, sunt adesea încurcați de conflictele frecvente ce apar între copiii lor.

    Să intervin sau nu, cine e vinovat și cine este victima, dacă sunt prea intruziv sau dimpotrivă prea relaxat? Cine va fi afectat și cum? Sunt neliniști și întrebări legitime. O carte grozavă, care vine să răspundă tuturor acestor întrebări este scrisă de Laura Markham – “Părinți liniștiți, frați fericiți”, publicată de “Totul despre mame”. Laura Markham încurajează părinții să deprindă mai întâi ei abilități de bună reglare emoțională si de rezolvare de conflicte, pe care apoi să le poată transmită copiilor lor. Ceea ce mi se pare însă cel mai important la cărțile Laurei Markham este accentul pe care îl pune pe construirea relației dintre părinte și copil, și apoi replicând-o pe aceasta, relația dintre frați. “Însă cel mai important lucru pe care puteți să îl faceți este să construiți relații profunde, cu perspective, în cazul fiecărui copil. Cercetările arată că dacă aveți o relație pozitivă cu fiecare dintre copiii voștri, este mult mai probabil ca și relația dintre ei să fie pozitivă. Acest lucru se aplică și atunci când aveți doi băieți (sau două fete) cu temperamente care prezintă multe provocări și care sunt foarte apropiați ca vârstă.

    Cartea este cuprinzătoare și organizată eficient – pentru proaspeții părinți de frați sau de surori există o parte generoasă care îi conduce pas cu pas spre înțelegerea relației dintre cei doi, și cum pot ușura adaptarea copilului mai mare la noua relaliatate, venirea micului bebeluș în familie.

    Există și o parte consistentă pentru veterani – cum ajută disciplina pașnică formarea relației dintre frați, apoi despre emoții și cum să îi învățăm pe frați despre ele, compeția dintre frați, limitele din relația lor, cum să îi ajutați să își repare relația, după o ceartă devastatoare.

    Scrisă într-un ton cald, cu grijă pentru copii, dar și pentru părinții lor, “Părinți liniștiti, frați fericiți” este un bun însoțitor pentru toți cei ce vor să înțeleagă complicata, dar și bogata realitate a relațiilor dintre frați. Și asa cum Laura Markham spune “Singurul lucru mai dificil decât să crești un copil este să crești mai mulți. Nu trebuie să fiți perfecți. Copiii voștri au nevoie de model pentru a învăța cum să fie oameni adevărați. Aceasta înseamnă să recunoșteți când greșiti și să fiți dispuși să creșteți. Să vă oferiți sprijinul pentru a face lucrurile mai bune data viitoare.”

    Lectură plăcută și folositoare vă doresc!